Witamy na stronie internetowej Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster, MA.

 

"Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta. Są owocem miłości małżeńskiej, która dzięki nim odżywa i umacnia się. Przychodząc na świat, przynoszą z sobą orędzie życia, które wskazuje na pierwszego Stwórcę życia."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Historia Szkoły

 

Uroczystość z okazji dziesięciolecia szkoły daje możliwość podsumowania jej dotychczasowej działalności i zaprezentowania społeczności lokalnej dorobku nauczycieli i uczniów. Wielomiesięczne przygotowania do obchodów zmobilizowały dzieci do poznania historii Szkoły, z którą wielu uczniów umocniło swoją więź. Motorem napędowym tych przygotowań był Komitet Rodzicielski, któremu z głębi serca dziękujemy za ich poświęcenie i ducha patriotyzmu.

Historia szkoły sięga roku 2000, kiedy to Jerzy Bielecki, odpowiadając na potrzebę Polonii w Webster i okolicach, wystąpił do ks. Prałata Antoniego Czarneckiego, rektora polskiej Bazyliki św. Józefa w Webster, MA (www.saintjosephbasilica.com), z propozycją założenia sobotniej szkoły języka polskiego. Ksiądz Prałat przyjął tę inicjatywę z radością i już wkrótce odbyły się pierwsze zajęcia. Od początku działalności aż do dzisiaj zajęcia prowadzone są w salach lekcyjnych Szkoły św. Józefa - szkoły podstawowej, która w 1892 roku została założona przez pierwszych polskich emigrantów skupionych wokół parafii.

W pierwszym roku swojej działalności Polska Szkoła Sobotnia (PSS) liczyła 26 uczniów w różnym wieku. Wielkim wyzwaniem dla ówczesnego Grona Nauczycielskiego było dobranie programu nauczania, odpowiedniego dla tak bardzo zróżnicowanej grupy wiekowej. W 2004 roku do szkoły zapisała się duża grupa nowych uczniów w zbliżonym wieku. Utworzono z nich klasę I, która przyjęła oficjalny program nauczania opracowany dla szkół polonijnych przez Małgorzatę Pawlusiewicz. Rok później podzielono wszystkich uczniów według znajomości języka polskiego tworząc trzy klasy, I, II i IV. W 2006 roku zainteresowanie szkołą wzrosło i do klas II, III, V została dodana klasa zerowa. Również wtedy szkoła przyjęła imię Marii Konopnickiej, wielkiej patriotki, pisarki i poetki polskiej, która piórem propagowała miłość do kraju i ojczystej mowy. Tego roku ukończyło naukę 30 uczniów. W 2007 roku szkoła otwarła swoje drzwi dla najmłodszych tworząc przedszkole dla 3 i 4-latków, a w roku 2009 założyła klasę j. polskiego dla dzieci angielskojęzycznych. Obecnie, czyli w roku szkolnym 2010-2011, szkoła liczy 68 uczniów w następujących klasach: przedszkole dla 3 i 4-latków, kl. zerowa, I, IV i VII oraz klasa angielskojęzyczna.

W roku 2006 powołano do życia Komitet Rodzicielski, jako jednostkę nadzorującą funkcjonowanie szkoły. Szkoła ma również swojego opiekuna duchowego, którym jest ks. Prałat Antoni Czarnecki. Zajęcia odbywają się w soboty od godziny 9:00 do 13:00. Szkoła posiada również własną bibliotekę, w której uczniowie mogą wypożyczać polskie filmy i książki.

W roku 2002 p. Ewa Zielińska (Nyklewicz), jedna z ówczesnych nauczycielek, zaproponowała utworzenie regionalnego konkursu recytatorskiego poezji polskiej. I tak właśnie na pierwszym konkursie w Webster, zrodziła się tradycja, która trwa już 9 lat. Nasza szkoła kolejny raz organizowała konkurs regionalny w 2007 r. W tym V już Konkursie wzięli udział laureaci I, II i III miejsca w odpowiednich grupach wiekowych z sobotnich szkół z Bostonu, Salem, Worcester, Central Falls, RI i Woonsocket, RI.

Szkoła ma wiele powodów do dumy. Każdy rok szkolny rozpoczynany jest uroczystą akademią i Błogosławieństwem Bożym. Po raz pierwszy w obecnym roku szkolnym odbyło się oficjalne zaprzysiężenie pierwszoklasistów. Dzieci wraz ze swoją wychowawczynią Teresą Pecyną przygotowały wspaniały program, bogaty w wiersze i piosenki, jak też w obecności rodziców „zdały egzamin” z podstawowej wiedzy o Polsce oraz o obowiązkach i prawach ucznia. W listopadzie każdego roku wszyscy uczniowie biorą udział w uroczystej akademii z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, a w ostatnią sobotę listopada, organizowana jest tradycyjna zabawa andrzejkowa dla dorosłych w celu wzbogacenia funduszy na rozwój szkoły. W grudniu uczniowie przygotowują przedstawienie mikołajkowe lub Jasełka dla swoich rodziców, dzieci i gości spoza szkoły. W 2007 roku po raz pierwszy zorganizowana została zabawa karnawałowa- przebierańców dla uczniów i ich gości, która również stała się tradycją. W marcu wszyscy uczniowie biorą udział w szkolnym konkursie recytatorskim, a laureaci przechodzą do konkursu regionalnego. W maju dzieci przygotowują akademię z okazji Dnia Matki. W każdą sobotę, na przerwie, uczniowie, szczególnie ci młodsi, biorą udział we wspólnych polskich zabawach. Następnie cała szkoła uczestniczy w nabożeństwie Anioł Pański z krótką katechezą prowadzoną w dwóch grupach: młodszej i starszej. Uczniwie czytają Liturgię Słowa podczas polskich Mszy św. dla dziec. Wielu z nich należy do parafialnej scholi „Bazyliszki”. Na zakończenie roku szkoła organizuje wycieczkę w nagrodę dla uczniów za ich ciężką pracę. W tym roku szkolnym zostaliśmy zaszczyceni zaproszeniem od pani Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku Doroty Andraki do przygotowania części artystycznej na tradycyjny doroczny opłatek dla Nauczycieli i Dyrektorów szkół dokształcających, który tradycyjnie organizowany jest w Konusulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Uczniowie szkoły wzruszająco recytowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, a chór „Bazyliszki” pod dyrekcją Roberta Wójcika ubogacił przedstawienie pięknymi piosenkami i oprawą instrumantalną. Występy dzieci wszystkim bardzo się podobały, a komplementy i gratulacje przychodziły do nas pocztą elektroniczną jeszcze długi czas.

Kierujemy serdeczne słowa wdzięczności do wszystkich, którzy wcześniej pracowali w szkole i przygotowali nam mocny fundament do jej prowadzenia. Są to: Jerzy Bielecki (założyciel szkoły i dyrektor do r. 2003), Agnieszka Mosio (dyrektor w latach 2003-2006), Danuta Kołodziej, Ewa Zielińska (Nyklewicz), Halina Głowacka, Monika Ellis, Joanna Sudyka, Michał Mamro, Magdalena Kubas, Jacek Kubas, ks. Tomasz Borkowski, ks. Edward Michalski, ks. Ryszard Polek, ks. Józef Dudzik, Irena Rutkowska, Zofia Kosmala, Karina Klich.

 

"Dziecko jest źródłem nadziei, mówi ono rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości. Rodzice żyją dla dzieci, dla nich pracują i trudzą się. Ale nie tylko w rodzinie, w każdym społeczeństwie dziecko pozwala myśleć o przyszłości. Widzi w dzieciach swoją przyszłość naród, widzi kościół."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Strona zasilana przez
Internetowy Serwis Edukacyjny

Potrzebujesz stronę internetową dla Twojej szkoły?

Internetowy Serwis Edukacyjny jest prostym rozwiązaniem na usprawnienie działalności Twojej szkoły pod względem administracyjnym, komunikacyjnym i mobilnym. System ten oferuje panel administracyjny dla pracowników szkoły, który umożliwia administrowanie danych w prosty i szybki sposób, jak również szybką komunikację z rodzicami.

Promuj Twój biznes z nami!

Chesz zareklamować Twój biznes na naszej stronie? Nie czekaj, zadzwoń już dziś, a szkoła otrzyma 50% dofinansowania od wartości Twojej reklamy. Wartość danej reklamy jest uzależniona od miejsca i ilości odsłonięć na danej stronie. Jedno odsłonięcie jest w okolicach $0.01-$0.02 (CPV - Cost Per View) - jest to kilkadziesiąt razy taniej niż wartość rynkowa.

Potrzebujesz stronę internetową lub web hosting?

Oferujemy promocje na projekty mobilnych stron internetowych i ich utrzymanie. Masz już stronę? To dobrze, stransferuj swoją stronę www do nas, a otrzymasz 10% zniżki. Powołaj się na tą reklamę, a szkoła otrzyma dofinansowanie od każdego nowego klienta.


Infromacje dot. stron www dla szkół, biznesów i reklam na stronach Internetowego Serwisu Edukacyjnego:

 

internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | http://www.naszaszkola.org

 

"Troska o dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, od pierwszej chwili poczęcia, a potem w latach dziecięcych i młodzieńczych, jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka."

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

 

 

"DOM SAMOTNEJ MATKI" (Visitation House) - reklama sponsorowana przez Internetowy Serwis Edukacyjny

 

 

Szkoła Języka Polskiego im. Marii Konopnickiej - Webster, Massachusetts
47 Whitcomb Street - Webster, MA 01570 - United States of America

 

 


 

 


 

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Internetowy Serwis Edukacyjny | internetowyserwisedukacyjny@gmail.com | Portal ISE 2.10

 

CSS Framework copyright by Vision Design - graphic zoo | MFG labs icon set copyright by MFG labs